Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Štěstí, muška jenom zlatá!

12. 03. 2012 8:32:34
Jak důležité je pro nás štěstí? Co to vlastně je a dá se nějak měřit? Kdo se o naše štěstí má starat?

V souvislosti s „krizí“ kapitalismu se začíná hodně mluvit o ukazatelích úspěchu, kterými bývá většinou hrubý národní produkt (GDP nebo GNP) na hlavu. Zdá se, že mezi jeho výší a spokojeností obyvatel té které země stále platí paralela ale určitě ne přímá úměra. Jeden údajný pokus definovat „hrubé národní štěstí“ na hlavu prý probíhá v Bhutánu, zemičce pod Himalájemi. Pokouší se jej zavést její osvícený monarcha. Skutečnost v zemi, kde žije 75 procent lidí pod hranicí chudoby, 50 procent je negramotných a v klášterech se uplatňují kruté tělesné tresty i pro pětileté děti a nezletilí jsou nuceni k otrocké práci, je těžké posoudit.

Ve vyspělém světě se ve vztahu ke štěstí objevují obdobné tendence. Americká Deklarace nezávislosti, o kterou se opírá ústava Spojených států výslovně stanoví právo na život, svobodu a osobní štěstí. Politici, filozofové, psychologové, ekonomové včetně nositelů Nobelových cen se intenzivně zabývají definicí štěstí a jeho měřitelností. Psychologové se přiklánějí k několika atributům štěstí: potěšení z něčeho, angažovanost v nějaké příjemné aktivitě, naplňující sociální vztahy, smysl aktivity a konečně radost z dosažení příslušného cíle. Definice možná úplná, ale v reálném životě obtížně uchopitelná. Ekonomické definice, jak jsem zmínil, také neplatí. V komunistických zemích bylo sice GNP na hlavu vyšší než ve většině rozvojových zemí ale ke štěstí hodně chybělo. Náboženství se opírají o posmrtný život nebo praktikování nirvány.

Každý z nás ví, že ke štěstí nestačí jeden úžasný a velký zážitek, ať je to nalezení partnerského vztahu, dosažení nějakého velkého úspěchu nebo cíle. Tyhle pocity jsou úžasné, štěstí je veliké, ale rychle vyprchá. Je také zřejmé, že definice štěstí je zcela subjektivní, téměř každý z nás má o něm jinou představu a i tu často v životě mění. Dá se tedy něco tak subjektivního definovat a měřit?

Psycholog Daniel Gilbert tvrdí, že ano. Přirovnává proces měření štěstí k tomu, když si u optika vybíráte podle čoček správnou velikost dioptrií. Vaše pocity vedou lékaře k výměně skel tak dlouho, dokud nemáte ty správné. Podobné to je u měření tělesné teploty nepříliš přesnými teploměry. Individuální výsledky nebudou přesné, ale u velkého vzorku dosáhnete průměru, který je využitelný. Tedy i nepřesnými nástroji a subjektivními pocity se lze dopracovat k obecnému smysluplnému výsledku. Psycholog Matthew Killingsworth provádí výzkum u vzorku 15 000 lidí, kterým klade v jejich iPhonech otázky na relativní úroveň štěstí, kterou cítí ve 22 různých situacích na stupnici 1-10. První výsledky potvrzují, že pocit skutečného štěstí vzniká spíše jako řada malých šťastných okamžiků, které na sebe navazují. Pár okamžiků štěstí denně je víc než jeden úžasný za měsíc. Hledejme je. Jsou všude kolem nás. Možná vás udiví, že se dají najít i v situacích, kdy máme důvod štěstí necítit.

Obávám se, že štěstí za nás nevyřeší ani ekonomika, už vůbec ne politici ani dokonalá ústava plná zaručených práv. Budeme je muset hledat sami. Současná měřítka úspěchu jsou bohužel ke štěstí nedostatečná a ke dnu je neposílá jen úroveň současné „elity“.

Autor: Ivan Pilný | pondělí 12.3.2012 8:32 | karma článku: 15.14 | přečteno: 2091x


Další články blogera

Ivan Pilný

Nikdo nechce do mixéru

Tento výrok jsem si vypůjčil od jednoho svého kolegy poslance. Vznikl v souvislosti s neustálým odkládáním jmenování nového ministra průmyslu a obchodu

20.3.2017 v 7:00 | Karma článku: 21.22 | Přečteno: 1111 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Michal Bareš

Švédský recept na krize

Médii proběhla tento týden zpráva o příručce pro případ krize nebo války, kterou distribuuje Švédsko svým občanům. Jedním z témat této brožury je také připravenost domácností a jejich doporučené vybavení.

26.5.2018 v 7:18 | Karma článku: 4.97 | Přečteno: 94 | Diskuse

Jan Andrle

Brejličky

Jsou to takové předěly v životě mužském - a nepochybuji, že dámy to mají podobně - a jakkoli je čekáte, víte o nich, že přijdou, tak pocit překvapení se alespoň u mne stejně dostavil.

26.5.2018 v 1:21 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 133 | Diskuse

Libuse Palkova

Romantika v Praze a drama na vodě

Kam vyrazit když je horko, a vy v Praze zatoužíte po troše romantiky? Když někdy skončím práci dřív, tak z Veleslavína místo domů zamířím na procházku kolem koupaliště Džbán: Jsou tu krásná romantická zákoutí. jaká byste nečekali.

25.5.2018 v 22:02 | Karma článku: 9.51 | Přečteno: 199 | Diskuse

Jarka Jarvis

Nad Fatrou sa blýska, hromy divo bijú

Je středa, 3. července 1963, 11 hodin večer. Na perónu pražského Hlavního nádraží se tísní houf vykulených teenagerů, okolo nichž starostlivě pobíhají tři studenti ČVUT, fakulta strojní. Odjíždíme na putovní tábor.

25.5.2018 v 21:10 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 212 | Diskuse

Jana Klenorová

Dáma s duší Ďábla

Je objektem snů mnohých. Je to Dáma každým coulem. Chodí celá v černé a to bez výjimky. Vždy perfektně upravená a načesaná. Černá kontrastuje s jejím pohledem, který je vždy smyslný. Ďábel by se za něj nemusel stydět.

25.5.2018 v 21:02 | Karma článku: 7.62 | Přečteno: 174 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5488

Můj profil už jsou víceméně předloňské sněhy, teď jsem v politice, poslanec, snažím se zůstat pořád stejný, udržet zdravý rozum a snad něco změnit,  dříve tedy prezident Tuesday Business Network, předseda představenstva Český Telecom, zakladatel české pobočky Microsoft. Široké veřejnosti známý jako investor v pořadu Den D. Dělal jsem, co mne baví, včetně psaní knih.

 

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.