Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co může prezident.

26. 11. 2012 8:26:56
Dosavadní vystoupení prezidentských kandidátů v tištěných mediích a televizi přineslo, alespoň mně, značné zklamání. Ne, že by se dalo očekávat něco převratného nebo zásvit skutečné osobnosti. Ale přece jen ...

Když z vystoupení vypustíme klišé, newspeak, věčně omletá témata, populismus, nerealizovatelné sliby, naučené natrénované nebo čtené proslovy, hraní si na ombudsmana nebo spasitele občanské společnosti vracejícího vládu do rukou občanů, zbude bílé prázdno a prach z mlácené prázdné slámy. Vše doplněno mizerným marketingem, kde si kandidát a jeho štáb nedokáže zorganizovat ani svůj „televizní“ den tak, aby zaujal.

Může prezident opravdu tak málo? Prezident musí důstojně reprezentovat stát a občany, kteří mu tuto roli svěřili. Mohl by možná podnikat méně výletů do exotických, ale pro nás málo zajímavých lokalit a věnovat se práci doma.

Najít si čas na častější vystoupení na vládě a v parlamentech. Prezentovat tam své názory opírající se o zkušenosti skutečných expertů. K tomu by mu mohla pomoci Rada moudrých, kterou by se měl obklopit místo exhibicionistů a vlezdo... Důsledně by měl vetovat nehotové zákony a polotovary. Zákony zatěžující novou a novou byrokracií a spletí protichůdných paragrafů občany. Měl by vetovat každý zákon prosazovaný lobystickými skupinami, jehož následky poneseme my a naše kapsy. Důsledně prosazovat, aby zákony a jejich změny byly službou občanům. Ano, jeho veto může být přehlasováno. Jak se ukazuje, ne vždy a ne snadno. Důsledné uplatňování zmíněných principů bude mít zcela jistě výchovný vliv na sněmovny. Soustavné a opodstatněné sypání písku do účelových a byrokratických soukolí snad vládu a zákonodárce přesvědčí, že je lépe dvakrát měřit a pak řezat.

Prezident nemusí suplovat roli ombudsmana a napravovat jednotlivé křivdy, ale měl by lidem nejen naslouchat, ale také je slyšet. Ve svých zahraničních vystoupeních by měl důsledně prezentovat názory a zájmy státu, který zastupuje. Bude-li skutečnou osobností, může vyslovovat i své osobní názory, ale jen má-li skutečně co říci, ne jako narcis nebo exhibicionista za každou cenu. Měl by tak dělat uvážlivě, odlišit je od oficiálních a zvyšovat tak viditelnost a vážnost národa, který zastupuje.

Měl by být střízlivým optimistou a prezidentem, který spojuje.

Dívám-li se zpětně na čtyři otázky kladené Českou televizí kandidátům a vypustím ty krátkodobé a konjukturální jako Mašíny nebo trest smrti, uvítal bych já osobně následující odpovědi. Český stát je suverénní a jeho vlajka je symbolem suverenity, nicméně vlajka širšího společenství, kam jsme dobrovolně a ke svému prospěchu přistoupili, by českou vlajku měla doprovázet při vhodných příležitostech. Jmenování vlády s komunisty a příslušné pravomoci prezidenta upravuje ústava, přesto vznik takovéto vlády lze výrazně a úspěšně komplikovat.

Poslední poznámky k „bouřím“ kolem kampaní. Méně mně vadí, že správní soud bude muset interpretovat nejasnosti v zákoně při škrtání hlasů než to, že díky financování politických stran musím sahat do své kapsy a podpořit stranické kandidáty, které nebudu volit. Bývalým komunistům mohu odpustit, že z důvodů zcela zištných do této organizace vstoupili. Jako občan si přesto přeji, aby nás reprezentovala osobnost s jistou integritou, a bývalí příslušníci strany, která se do teď nedokázala výrazně a přesvědčivě distancovat od otřesné minulosti, na Hrad nepatří.

Autor: Ivan Pilný | pondělí 26.11.2012 8:26 | karma článku: 27.47 | přečteno: 1922x


Další články blogera

Ivan Pilný

Nikdo nechce do mixéru

Tento výrok jsem si vypůjčil od jednoho svého kolegy poslance. Vznikl v souvislosti s neustálým odkládáním jmenování nového ministra průmyslu a obchodu

20.3.2017 v 7:00 | Karma článku: 21.22 | Přečteno: 1111 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Michal Bareš

Švédský recept na krize

Médii proběhla tento týden zpráva o příručce pro případ krize nebo války, kterou distribuuje Švédsko svým občanům. Jedním z témat této brožury je také připravenost domácností a jejich doporučené vybavení.

26.5.2018 v 7:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 | Diskuse

Jan Andrle

Brejličky

Jsou to takové předěly v životě mužském - a nepochybuji, že dámy to mají podobně - a jakkoli je čekáte, víte o nich, že přijdou, tak pocit překvapení se alespoň u mne stejně dostavil.

26.5.2018 v 1:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 111 | Diskuse

Libuse Palkova

Romantika v Praze a drama na vodě

Kam vyrazit když je horko, a vy v Praze zatoužíte po troše romantiky? Když někdy skončím práci dřív, tak z Veleslavína místo domů zamířím na procházku kolem koupaliště Džbán: Jsou tu krásná romantická zákoutí. jaká byste nečekali.

25.5.2018 v 22:02 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 192 | Diskuse

Jarka Jarvis

Nad Fatrou sa blýska, hromy divo bijú

Je středa, 3. července 1963, 11 hodin večer. Na perónu pražského Hlavního nádraží se tísní houf vykulených teenagerů, okolo nichž starostlivě pobíhají tři studenti ČVUT, fakulta strojní. Odjíždíme na putovní tábor.

25.5.2018 v 21:10 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 209 | Diskuse

Jana Klenorová

Dáma s duší Ďábla

Je objektem snů mnohých. Je to Dáma každým coulem. Chodí celá v černé a to bez výjimky. Vždy perfektně upravená a načesaná. Černá kontrastuje s jejím pohledem, který je vždy smyslný. Ďábel by se za něj nemusel stydět.

25.5.2018 v 21:02 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 166 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5487

Můj profil už jsou víceméně předloňské sněhy, teď jsem v politice, poslanec, snažím se zůstat pořád stejný, udržet zdravý rozum a snad něco změnit,  dříve tedy prezident Tuesday Business Network, předseda představenstva Český Telecom, zakladatel české pobočky Microsoft. Široké veřejnosti známý jako investor v pořadu Den D. Dělal jsem, co mne baví, včetně psaní knih.

 

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.