Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sociopaté a my "ostatní".

30. 01. 2013 15:19:38
Nedávné dramatické události kolem prezidentských voleb mne přiměly k úvaze, zda by nebylo vhodné některým kandidátům „nahlédnout“ do mozku, abychom zjistili „která doopravdy bije“.

Lidský mozek zastává i společenskou funkci a jeho vývoj respektoval to, že na úspěšných vztazích s druhými závisí jeho přežití. Dnes už většinou o přežití nejde, ale sociální funkce mozku nepřestaly existovat. Mozkové struktury pro vytváření vazeb, spolupráci a empatii k těm druhým nadále existují. Navíc oblast mozku nejvíce zodpovědná za sociální (případně asociální) chování – neokortex, s vývojem mozku rostla. Sociální uvědomění zahrnuje koncept sebeuvědomění a jeho společenské souvislosti. Přizpůsobujeme své jednání, spolupracujeme či nespolupracujeme, předvídáme, co udělají ostatní. Chápeme nebo nechápeme, že mohou myslet jinak, sledovat své cíle odlišné od našich, mohou věřit v něco jiného než my.

Morálka jako smysl pro to, co je dobré nebo špatné je tvarována především výchovou a prostředím, ve kterém vyrůstáme. Je ovlivněna emocemi a tím i procesy probíhajícími v mozku. Morálka je dána dvěma překrývajícími se tendencemi - přirozenou a racionální morálkou. Lidé s poškozeným mozkem s tendencím k sociopatickému jednání preferují spíše morálku racionální.

Psychopatické jednání se projevuje zastrašováním, manipulací a násilím vedoucím k prosazení svých potřeb. Může vést až ke kriminálním činům. Lidé s tímto postižením, jsou-li vystaveni sledování obrázků spojených se strachem, vykazují na magnetické rezonanci poruchy v činnosti některých částí mozku Oblasti propojení mezi emočními centry a prefrontálním kortexem jsou u nich zeslabeny.

Sociopaté nemusí reprezentovat pro společnost přímé ohrožení. Psychologové mezi ně řadí narcisty, manipulátory a vlastní sociopaty. Sociopat, podle definice, nebere ohled na důsledky lží a manipulace na ostatní lidi a nestará se o následky svého jednání pro druhé. Tito lidé mohou mít vyvinuté kognitivní schopnosti, ale mají nepatrnou schopnost emoční inteligence. Pokud jste v tomto popisu poznali některé naše politiky nebo dokonce některého kandidáta - bingo J Příznaky sociopatického chování můžete vidět i v organizačním životě – jsou to lidé s tendencí patologické empatie k šéfovi a drastickému jednání se svými podřízenými. Lidé, kteří zakládají „letadla“ a další schémata vedoucí k jejich obohacení a poškození účastníků „hry“. Také potkáváte lidi, kteří vždycky, když je třeba něco udělat, drží v ruce šálek kávy?

Naštěstí psychopatické a sociopatické tendence nejsou převažujícím modelem chování lidské společnosti. Nicméně je znát tendence k rozšiřování jejich počtu. Mizí nejen altruismus ale obyčejné vnímání problémů lidí kolem nás. Roste lhostejnost ke druhým, výrazná preference uspokojování svých potřeb. Pochybné žebříčky hodnot akcentujících peníze, konzum, snadný život za každou cenu, jsou rozšířené a společností akceptované. Patologické jevy se začínají objevovat nejen v individuálním jednání, ale postihují celou společnost. Ještě, že neexistuje centrální mozek lidstva. Prohlížení takového mozku magnetickou rezonancí by nás možná vyděsilo.

text z připravaované knihy "Máte na víc!" vydávané nakldatelstvím Albatros

Autor: Ivan Pilný | středa 30.1.2013 15:19 | karma článku: 23.99 | přečteno: 3435x


Další články blogera

Ivan Pilný

Nikdo nechce do mixéru

Tento výrok jsem si vypůjčil od jednoho svého kolegy poslance. Vznikl v souvislosti s neustálým odkládáním jmenování nového ministra průmyslu a obchodu

20.3.2017 v 7:00 | Karma článku: 21.22 | Přečteno: 1111 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Michal Bareš

Švédský recept na krize

Médii proběhla tento týden zpráva o příručce pro případ krize nebo války, kterou distribuuje Švédsko svým občanům. Jedním z témat této brožury je také připravenost domácností a jejich doporučené vybavení.

26.5.2018 v 7:18 | Karma článku: 5.73 | Přečteno: 126 | Diskuse

Jan Andrle

Brejličky

Jsou to takové předěly v životě mužském - a nepochybuji, že dámy to mají podobně - a jakkoli je čekáte, víte o nich, že přijdou, tak pocit překvapení se alespoň u mne stejně dostavil.

26.5.2018 v 1:21 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 142 | Diskuse

Libuse Palkova

Romantika v Praze a drama na vodě

Kam vyrazit když je horko, a vy v Praze zatoužíte po troše romantiky? Když někdy skončím práci dřív, tak z Veleslavína místo domů zamířím na procházku kolem koupaliště Džbán: Jsou tu krásná romantická zákoutí. jaká byste nečekali.

25.5.2018 v 22:02 | Karma článku: 9.51 | Přečteno: 206 | Diskuse

Jarka Jarvis

Nad Fatrou sa blýska, hromy divo bijú

Je středa, 3. července 1963, 11 hodin večer. Na perónu pražského Hlavního nádraží se tísní houf vykulených teenagerů, okolo nichž starostlivě pobíhají tři studenti ČVUT, fakulta strojní. Odjíždíme na putovní tábor.

25.5.2018 v 21:10 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 220 | Diskuse

Jana Klenorová

Dáma s duší Ďábla

Je objektem snů mnohých. Je to Dáma každým coulem. Chodí celá v černé a to bez výjimky. Vždy perfektně upravená a načesaná. Černá kontrastuje s jejím pohledem, který je vždy smyslný. Ďábel by se za něj nemusel stydět.

25.5.2018 v 21:02 | Karma článku: 7.62 | Přečteno: 176 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5488

Můj profil už jsou víceméně předloňské sněhy, teď jsem v politice, poslanec, snažím se zůstat pořád stejný, udržet zdravý rozum a snad něco změnit,  dříve tedy prezident Tuesday Business Network, předseda představenstva Český Telecom, zakladatel české pobočky Microsoft. Široké veřejnosti známý jako investor v pořadu Den D. Dělal jsem, co mne baví, včetně psaní knih.

 

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.