Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koho vlastně potřebujeme?

21. 04. 2013 8:56:35
V poslední době kdekdo chce rekonstruovat nebo zefektivnit stát. K čemu stát vlastně potřebujeme?

Svým článkem nechci nijak snižovat a dotýkat se chvályhodné snahy o menší počet resortů, méně zákonů, či jejich nutné úpravy. Státy byly a jsou zakládány na základě jednoduché úvahy – omezením určitých svobod a práv jednotlivce a jejich regulací vytvořit prospěšné služby a pravidla usnadňující život většině a umožňující koexistenci občanů v daném společenství. Ti, kteří tyto služby a pravidla vytvářejí jsou nebo mají být demokraticky voleni. Velmi abstraktní idea, kterou mohou naplnit jen lidé. Seznam těch, které skutečně potřebujeme, je poměrně krátký. Starosta, učitel, farář, policista, hostinský nebo hokynář, lékař, zedník nebo opravář, hasič. To jsou ti, skrze které vnímáme stát. Co mají nebo spíše by měli mít společného se státem?

Starostové jsou úředníci ve službách občanů, kteří je platí za to, že spravují svěřený majetek, obec nebo město. Bez debaty by měli být voleni přímo, ne politikařením stranických sekretariátů. Za svoji činnost by se měli zodpovídat občanům obce nebo města ne politickým stranám. Učitelé by měli dostat takové vzdělání, být pečlivě vybíráni a dobře placeni, aby jejich povolání bylo spíše poslání. Farář, nemusí to být zrovna hodnostář církevní, by měl držet pohromadě rodiny, normální žebříček hodnot a starat se o solidaritu s postiženými. Policista by měl zajišťovat bezpečnost, ne v kanceláři ale na ulici. Každý by měl znát svého policistu, policista pak obyvatele dané lokality. Možná by neškodilo zkusit model voleného šerifa, který je přímo odpovědný občanům, kteří jej buď zvolí nebo nezvolí. Po ty, kteří poruší zákon šatlava. Hostinský, hokynář, zedník, opravář jsou podnikatelé poskytující občanům výrobky a služby. Měli by to dělat poctivě, přispívat ze svých zisků obci nebo městu, nebýt vydáni na pospas byrokracii a prosperovat v rámci jednoduchých málokdy se měnících pravidel. Lékaři by měli být respektováni a ti dobří dobře placeni. Měli by o zdraví svých pacientů vědět co nejvíc, komunikovat s nimi a preventivně je chránit. Hasič reprezentuje dobrovolníky. Tedy ty, kteří často obětují pohodlí, zdraví a někdy i životy, aby nás dostali z malérů a neštěstí - hasiči, dobrovolní hasiči, záchranáři, streetworkeři, pečovatelé. Tedy komunita státem přehlížená, špatně placená, které se občas dá nějaké to vyznamenání.

Tenhle model si z měst a obcí můžete klidně přenést na stát. Stačí přidat služby týkající se infrastruktury – silnice a dálnice, vodu, elektřinu, plyn dál zahraniční politiku, obranu, tedy to, co přesahuje rámec obce nebo města. Zdá se vám tohle idealistické? Zkuste vzít rozum do hrsti a přemýšlet, proč dáváme tolik peněz na něco, co vůbec nepotřebujeme? Proč ti, kteří nám mají výše popsané služby zajistit, kradou jako straky, perou se o udržení prebend, vytvářejí a udržují volební systémy, které je drží u moci. Zavádějí děsivou byrokracii, které nám znepříjemňuje život i když je za drahé peníze digitalizovaná nebo přejímaná z Bruselu.

Nezapomněli jsme tak trochu na to, že stát si platíme a má zajistit a zodpovídat se za služby, které potřebujeme? Nikomu ze současných zabetonovaných, zkorumpovaných, skvěle placených a navzájem provázaných politiků bez ohledu na jejich stranické nálepky o občany nejde. Pokud si někdo ještě myslí, že tahle sestava ať „pravá, levá, středová“ v libovolných povolebních uskupeních je schopna zásadní změny, měl by asi navštívit svého lékaře, nejen očního. My zbylí bychom si měli protřít zrak, chopit se koštěte a vymetat „odleva přes střed doprava“.

Autor: Ivan Pilný | neděle 21.4.2013 8:56 | karma článku: 47.80 | přečteno: 18853x


Další články blogera

Ivan Pilný

Nikdo nechce do mixéru

Tento výrok jsem si vypůjčil od jednoho svého kolegy poslance. Vznikl v souvislosti s neustálým odkládáním jmenování nového ministra průmyslu a obchodu

20.3.2017 v 7:00 | Karma článku: 21.22 | Přečteno: 1111 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Michal Bareš

Švédský recept na krize

Médii proběhla tento týden zpráva o příručce pro případ krize nebo války, kterou distribuuje Švédsko svým občanům. Jedním z témat této brožury je také připravenost domácností a jejich doporučené vybavení.

26.5.2018 v 7:18 | Karma článku: 5.73 | Přečteno: 126 | Diskuse

Jan Andrle

Brejličky

Jsou to takové předěly v životě mužském - a nepochybuji, že dámy to mají podobně - a jakkoli je čekáte, víte o nich, že přijdou, tak pocit překvapení se alespoň u mne stejně dostavil.

26.5.2018 v 1:21 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 142 | Diskuse

Libuse Palkova

Romantika v Praze a drama na vodě

Kam vyrazit když je horko, a vy v Praze zatoužíte po troše romantiky? Když někdy skončím práci dřív, tak z Veleslavína místo domů zamířím na procházku kolem koupaliště Džbán: Jsou tu krásná romantická zákoutí. jaká byste nečekali.

25.5.2018 v 22:02 | Karma článku: 9.51 | Přečteno: 206 | Diskuse

Jarka Jarvis

Nad Fatrou sa blýska, hromy divo bijú

Je středa, 3. července 1963, 11 hodin večer. Na perónu pražského Hlavního nádraží se tísní houf vykulených teenagerů, okolo nichž starostlivě pobíhají tři studenti ČVUT, fakulta strojní. Odjíždíme na putovní tábor.

25.5.2018 v 21:10 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 220 | Diskuse

Jana Klenorová

Dáma s duší Ďábla

Je objektem snů mnohých. Je to Dáma každým coulem. Chodí celá v černé a to bez výjimky. Vždy perfektně upravená a načesaná. Černá kontrastuje s jejím pohledem, který je vždy smyslný. Ďábel by se za něj nemusel stydět.

25.5.2018 v 21:02 | Karma článku: 7.62 | Přečteno: 176 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5488

Můj profil už jsou víceméně předloňské sněhy, teď jsem v politice, poslanec, snažím se zůstat pořád stejný, udržet zdravý rozum a snad něco změnit,  dříve tedy prezident Tuesday Business Network, předseda představenstva Český Telecom, zakladatel české pobočky Microsoft. Široké veřejnosti známý jako investor v pořadu Den D. Dělal jsem, co mne baví, včetně psaní knih.

 

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.